Aktuální koťátka

Plánovaná koťátka

Odchovaná koťátka

 

Koťátka prodáváme pouze s průkazem původu.

Naše koťátka jsou výhradně po rodičích negativně testovaných na HCM, PKD, Streptococcus canis, FIV a FeLV.

Koťátka odcházejí do nových domovů nejdříve ve 13ti týdnech naočkovaná, odčervená, čipovaná a náležitě vymazlená. S sebou si odvezou PP, kupní smlouvu, očkovací průkaz a malou výbavičku do začátku.

Rádi bychom zůstali v kontaktu s novými majiteli našich koťátek, abychom měli stále čerstvé zprávy o tom, jak se naši medvídci mají a jakou dělají svým páníčkům radost.

Než si pořídíte koťátko, tak byste měli vědět, že si pořizujete plnohodnotného člena rodiny, který s vámi bude až 15 a více let. Zvažte, zda jste na koťátko připraveni nejen vy, ale i vaše rodina. Po celý jeho život se o něj budete muset starat. Čistit záchod, kupovat stelivo, kvalitní stravu, vitamíny, pasty a budete ho pravidelně odčervovat a očkovat.

„Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži…“ – Antoine de Saint-Exupéry

 

Proč stojí kočka s PP tolik? 

V poslední době se poměrně často setkávám s tím, že mi zájemci na koťátko píší otázky ve stylu: „Kolik u Vás stojí koťátko? Nepotřebuji k němu PP.“ Rozhodla jsem se napsat tento článek, jako vysvětlení, PROČ je koťátko s PP tak drahé, abych podobným otázkám do budoucna předešla.

V první řadě opět zdůrazním, že od nás koťátko bez PP nikdo nedostane. Když mi někdo napíše, že nepotřebuje ke koťátku PP, tak mu odpovím, že v případě prodeje koťátka bez PP mu slevím 150Kč. Toto jsou totiž čisté náklady na vystavení průkazu původu pro kotě.

Nebudu se zde zmiňovat o rozdílu mezi chovem koček s PP a bez PP, protože na toto mám svůj vyhraněný názor a někoho bych se mohla dotknout. I přesto si ale dovolím poznámku. U koček s PP máte vždy jistotu, že se opravdu jedná o plemeno britské kočky (případně jiné) a při návštěvě výstavy nebudete překvapení, že ta vaše britka vypadá tak nějak jinak.

Náklady na odchov jednoho kotěte se pohybují v docela závratných částkách. Samozřejmě se toto odvíjí od mnoha skutečností počínaje tím, jakého kocoura zvolíte jako otce pro budoucí koťátka. Ceny krytí se pohybují od docela nízkých částek až po desetitisíce. Pokud má chovatel svého kocoura, tak tady tento poplatek odpadá, ale zase je tu mnoho starostí okolo pobytu samotného kocoura v domácnosti. Vzhledem k tomu, že se snažím co nejvíce přiblížit či udržet standartu britských koček, tak na krytí vybírám kocoury z kvalitních linií, u kterých se krycí poplatek pohybuje okolo 2000Kč za narozené kotě a toto je teprve začátek všech starostí. Jako další z vysokých položek je očkování, které stojí podle druhu zvolené vakcíny i 750Kč za JEDNU dávku. Samozřejmě se dá použít i základní trojkombinace za 200Kč. Odčervení také není zadarmo a jak jistě víte, tak kočka není schopná koťata kojit celé tři měsíce, aby je to spolehlivě udrželo při životě, tudíž je potřeba koťátka i krmit a to zase speciálním krmením, které je určeno právě pro ně. Jak postupně rostou, tak jim kupujeme konzervičky, kvalitní hovězí maso a pamlsky. A vzhledem k tomu, že koťátka mají také své potřeby, tak se také několikanásobně zvedne spotřeba steliva, které se musí pravidelně měnit, protože koťátkům se plné záchůdky nelíbí a pak chodí různě do rohů za TV, za pohovku a v horších případech třeba do postele. Samozřejmostí je čipování koťátka. Všechna koťátka z naší CHS nás budou opouštět s čipem pod kožíškem a výbavičkou do začátku. V neposlední řadě je do těchto nákladů započítáno i vydání samotného PP.

Toto byl výčet skutečně jen těch nezbytných věcí k plnohodnotnému odchovu malých chlupáčků. K tomu ještě připojíme náklady spojené s „nachystáním se“ na koťátka, jako jsou potřebné testy, výstavy a vůbec pořízení chovné kočičky. Testy, které je nutné před provedením krytí udělat stojí cca 2000Kč (FeLV, FIV, HCM, případně Strep G nebo FIP) plus „jednorázové“ testy na celý život (gentest PKD, krevní skupina, případně DNA test na HCM) dalších cca 2000Kč. Někteří chovatelé dělají speciálně ještě další genetické testy na barvu atd. Uvedená čísla jsou spíše orientační a víceméně v minimální možné hranici, jak se dají tyto testy sehnat.

Pro uchovnění je nutná minimálně jedna výstava, kde se platí poplatek 600Kč a náklady na koupi kvalitní chovné kočky? Cena kvalitní kočky se pohybuje od 750€ výš. Samozřejmě je také potřeba se na místo určení nějak dopravit a při dnešních cenách dopravy, ať už vlakové, letecké a nebo automobilové, se taky nejedná o malé sumy. Náklady na běžný provoz kočičí domácnosti psát nebudu, protože tyto má každý kočkař a sám ví, kolik do svých miláčků investuje. Někdo víc, někdo míň.

Musím také poznamenat, že všechno je HLAVNĚ o lidech a toto není šablona, podle které se řídí všichni chovatelé. I „množitelé“ koťat bez PP mohou svým koťátkům poskytnout podobnou péči, ale vzhledem k tomu, že se jim tyto náklady nikdy nevrátí, tak moc nevěřím tomu, že by ji poskytovali.

Když to všechno shrnu, tak chov koček je prostě poněkud nákladný koníček. Je to taková pokladnička, kdy do ní průběžně strkáte peníze a potom při prodeji koťátek, se vám část těchto „uschovaných“ peněz vrátí, ale osobně nevěřím tomu, že všechny tyto do pokladničky nastrkané peníze někdy uvidím zase zpátky.. Někde v té pokladničce je prostě díra, která se nedá zalepit, ale já jsem těch „ztracených“ peněz nikdy nelitovala…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *